MySQL Nedir?

MySQL dünyada en çok kullanılan açık kaynak kodlu bir veri tabanı yazılım sistemidir. mySQL Linux, Unix, Windows ve OS/2 işletim sistemlerinde kullanılabilmektedir. mySQL ile ilgili ayrıntılı bilgi için aşağıdaki adresi inceleyebilirsiniz.

Bu yazıda Windows Server 2012 sunucular üzerinde MySQL Server kurulumu anlatılmaktadır. MySQL Server’i Web platform installer kullanarak kurabildiğiniz gibi alternatif olarak MySQL Installer kullanarak da MySQL Server kurabilirsiniz.
Web Platform Installer Kurulumu için

MySQL Installer Kurulumu için

Aşağıdaki adımlarla Web Platform installer kullanarak MySQL Server’i kurabilirsiniz.  microsoft.com ‘dan indirilen web platform installler dosyasını yönetici kullanıcı yetkisiyle (run as administrator) çalıştırınız.

Açılan sayfadaki Web Platform Installer penceresindeki sağ alandaki arama menüsünden ” mysql ” aratınız. Yüklemek istediğiniz MySQL sürümü için ( MySQL Windows 5.5 veya MySQL Windows 5.1) sağ taraftaki ” Add ” menüsüne tıklayarak kurmak istenilen sunucuyu seçin ve sonrasında ” Install “e tıklayarak kurulumu başlatınız.
Açılan sayfada MySQL Sunucusu için varsayılan database yöneticisi hesabı için ( root ) parola tanımlayınız.

Prerequisites sayfasında MySQL Server sürümü ( MySQL Windows 5.5) ve dosya boyutunun görüntülendiği alanda işlemi kabul etmek için ” I Accept ” e tıklayınız.

Kurulum tamamlandığında ” Finish ” e tıklayarak ilgili sayfayı kapatınız.


Kurulum tamamlandığında aşağıdaki adımlarla Windows Server üzerinde ” netstat ” komutuyla sunucuda dinlenilen servisleri görebilirsiniz.